Producenci

Ościeżnice - podstawowe informacje

Gdy myślimy o montażu drzwi, zwykle jesteśmy informowani o tym, że powinniśmy zakupić do nich ościeżnicę, na której zamontowane zostanie ich skrzydło. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat tego elementu konstrukcyjnego.

Ościeżnice stałe i regulowane bez tajemnic

Najbardziej klasyczny podział ościeżnic dotyczy ościeżnic stałych oraz regulowanych. Nietrudno się przy tym domyślić, że oba ich typy różnią się naprawdę znacząco między sobą. Gdy w centrum naszego zainteresowania znajduje się ościeżnica blokowa określana też często mianem stałej, jednym z jej znaków rozpoznawczych jest ustalona szerokość. Tu nie ma mowy o opaskach maskujących, a co za tym idzie, można ją montować nawet wówczas, gdy ściany są łączone prostopadle. Oczywiście, opaski można zawsze dokupić, w grę wchodzi przy tym również zastosowanie koron. Ościeżnica regulowana, w przeciwieństwie do stałej, posiada również elementy maskujące, które opasają mur z dwóch stron. Najlepiej sprawdza się wówczas, gdy ściany w domu kupującego mają nietypowe wymiary, jej konstrukcja jest przy tym satysfakcjonująca nawet wówczas, gdy konieczna jest zabudowa bardzo grubego muru. Jej atutem jest także to, że pozwala ona na prosty montaż bez względu na to, z jakimi jego warunkami mamy do czynienia.

Szerokość ościeżnicy i problem z jej dopasowaniem

Dopasowanie szerokości ościeżnicy może okazać się zadaniem problematycznym bez względu na to, czy mamy do czynienia z rozwiązaniami blokowymi, czy też regulowanymi. Warto więc pamiętać o tym, że w przypadku ościeżnic stałych ich szerokości są określane w ten sam sposób, w jaki określa się skrzydła drzwiowe. Tu nie ma mowy o jakichkolwiek zaokrągleniach, ościeżnica powinna więc mieć szerokość skrzydła.

Gdy zdecydowaliśmy się na zakup ościeżnicy regulowanej wiemy, że z obu stron posiada już ona opaski. W konsekwencji musi być ona dopasowana do szerokości muru. Tu regulacja jest dostępna w różnych przedziałach, kupujący koncentruje się zaś na tym z nich, który odpowiada szerokości muru mierzonej w jego najgrubszym miejscu. Oczywiście, kolejne przedziały zawsze kosztują więcej, osoby zawodowo zajmujące się montażem drzwi podpowiadają jednak, aby stawiać przede wszystkim na ościeżnice szersze nawet, jeśli różnica będzie musiała zostać wypełniona silikonem. Oczywiście, można poradzić sobie również z ościeżnicą za wąską, w takim przypadku jednak konieczne staje się zeszlifowanie muru. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto przy tym konsultować się ze sprzedawcą, pomoże to bowiem uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl