Opcje przeglądania
Producenci

Wysokie zużycie to problem globalny i lokalny. Globalny, ponieważ produkcja energii elektrycznej wymaga wykorzystywania coraz większych zasobów, a te w większości się kurczą. Problem lokalny, czyli problem nasz osobisty, to z kolei kwestia rosnących cen energii. Okazuje się, że rzecz tak podstawowa, jak zapalone wieczorami światło, może nas kosztować całkiem sporo. Rozwiązaniem tego problemu są oczywiście żarówki energooszczędne. Technologia LED

Czy oświetlenie LED jest lepsze od klasycznego?

Klasyczne żarówki działają na zasadzie, której wykorzystanie zakrawa wręcz o absurd. Bardzo mocno rozgrzane materiały, które nie są już w stanie przyjmować więcej energii, wypromieniowują ją pod postacią ciepła i światła o różnej długości fal. W klasycznych żarówkach wykorzystuje się najczęściej druciki wolframowe w próżni, ponieważ rozgrzany w takich warunkach metal daje dużo światła i stosunkowo niewiele ciepła. Dlaczego miałoby to być technologią absurdalną? Ponieważ świecenie wolframu to efekt uboczny, można powiedzieć, że odpad od podstawowego procesu. Jego efektywność jest znikoma.

W diodach LED wykorzystuje się zjawisko polegające na wytrącaniu elektronów i wypromieniowywanie ich w postaci fotonów. W ten sposób mamy prawdziwe żarówki energooszczędne, które tak naprawdę nie są już żarówkami – nie grzeją się.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl